Kostrlík

České středohoří je plné zajímavě tvarovaných kopců. Většinou jsou to přírodou vymodelované kužely připomínající sopečný původ. I proto se jim také říká „kosmické hory“. Většinou jsou to jednotlivé solitérní kopce v krajině, žádné souvislé pohoří.

Zcela atypicky působí kopec Kostrlík, který se nachází v severočeském městě Bílina, které leží na stejnojmenné řece nedaleko lázeňských Teplic. Samotný kopec je skutečnou raritou jak svým tvarem, tak svou polohou. Nemusíte k němu šlapat žádnou dlouhou cestou, neboť stojí hned za bílinským vlakovým nádražím. Pokud přijedete do Bíliny vlakem, stačí projít podchodem pod kolejištěm a ocitnete se přímo před Kostrlíkem. Lokalita je ze tří stran ohraničena oplocenými soukromými pozemky a směrem k nádraží ji tvoří svislé skalní stěny.

Přístup a výhled

Jediný přístup je z Důlní ulice, na které budete stát po východu z podchodu, za kterým se dáte doprava podél skály. V místě, kde skalní stěna končí vystoupáte po úzké pěšince až na malou loučku. Dál vlevo nahoru vede cesta k vrcholu. Celý přístup na kopec je poměrně obtížný a vyžaduje velkou opatrnost. Nevábný začátek výstupu na kopec vám ovšem vynahradí krásný pohled z vrcholu, ze kterého přehlédnete celé město a okolní kopce. Kostrlík je ovšem zajímavý i z několika dalších důvodů.

Zajímavosti Kostrlíku

Chloubou kopce je zajímavá stepní fauna, kde lze v určitém období nalézt i trsy vzácného a chráněného koniklece lučního. Kromě přírodních vzácností je Kostrlík výjimečný také pro svůj bunkr, neboli lehké opevnění. Bunkr je unikátním vojenským dílem, které je na první pohled obyčejnou kulometnou betonovou pevnůstkou zapuštěno do severozápadního svahu těsně pod vrcholem kopce. Na rozdíl od tisíců jiných takovýchto bunkrů, které byly před druhou světovou válkou v Čechách vybudovány, je tento unikátní svou únikovou chodbou vykopanou ve skále a ústící na opačném svahu kopce. Dnes tato chodba slouží jako ideální zimoviště netopýrů.

Region Bilinsko a okolí, leží mezi Teplicemi a Mostem. Bližší seznámení severozápadních Čech s okolním světem najdete právě na této stránce. Chcete-li k nám zavítat a hledáte ubytování, navštivte stránku MegaUbytko.cz, kde v sekci ubytování Krušné hory naleznete určitě to nejvhodnější ubytování pro Vás. Pokud by Vás zaujala více turistika v Krkonoších nebo v Jizerských horách, určitě navštivte stránky ubytování Krkonoše a ubytování Jizerské hory. Najdete zde velký výběr chat, chalup, apartmánů a penzionů, ze kterého si vybere opravdu každý.