22 února, 2020

Liptická vyhlídka – Duchcov

Liptická vyhlídka Duchcov

 

Chcete-li si udělat rodinný výlet, můžete spojit návštěvu zámku s vycházkou na netradiční vyhlídku. Tuto kombinaci nabízí zámek v severočeském městě Duchcov, který se proslavil patrně nejvíce tím, že zde zhruba 13 let na konci 18. století působil jako knihovník italský spisovatel, dobrodruh, diplomat, špión a také proslulý svůdce žen Giacomo Casanova, který zde také zemřel.

Po prohlídce zámku se můžete vydat na vycházku dlouhou, či spíše krátkou, necelý jeden kilometr a dojít na zajímavou vyhlídku, která se stala duchcovskou atrakcí a zajímavých výletním cílem. O vybudování Liptické vyhlídky se zasloužily Severočeské doly a.s., města Chomutov a Duchcov a Společnost přátel města Duchcova.

Začátek zpevněné cesty je hned u zámku a na vyhlídku se dostanete po žluté turistické značce vedoucí Mosteckou ulicí a kolem garáží, odkud cesta stoupá až k vyhlídce. Můžete vyrazit také z ulice Hrdlovská, což je hraniční ulice duchcovského zámeckého parku.

Co nabízí Liptická vyhlídka

Cesta k vyhlídce vede prakticky po území bývalého povrchovém dolu Pokrok, na jehož samotném okraji byla vybudována zajímavě řešená vyhlídka. Stojí na návrší zrekultivované výsypky původního hnědouhelného dolu. Na tomto místě se až do roku 1976 rozkládala obec Liptice, která musela ustoupit těžbě hnědého uhlí. Liptickou vyhlídku tvoří altánek či chcete-li pergola obdélníkového tvaru a krajinu máte odsud jako na dlani. Vyhlídka poskytuje nevšední kruhový výhled na okolní krajinu.

Z jedné strany spatříte Duchcov tak, jak jste jej dosud neviděli, dále uvidíte opravnu velkorypadel bílinské šachty a částečně i ledvickou elektrárnu, dále město Osek a další obce a jejich okolí. Samozřejmě se můžete kochat půvaby blízkého Českého středohoří s nejvyšší horou Milešovkou, bizarním skalním útvarem Bořeň připomínajícím zkamenělého lva, který je dominantou Bíliny i celého okolí. To vše je k vidění z jedné strany, zatímco na druhé straně můžete obdivovat panorama nepříliš vzdálených Krušných hor, které lemují rozsáhlé rekultivace směrem na Mariánské Radčice.

Součástí trasy na vyhlídku je i pozoruhodná vodní plocha Emma, která celou rekultivovanou krajinu výrazně ozvláštnila.

administrator

administrator