28 ledna, 2022

Matylda Most

Matylda Most

Půvabné dívčí jméno Matylda náleží umělé vodní nádrži, kterou můžeme navštívit, pokud zamíříme do Ústeckého kraje. V severozápadní části města Most vytváří zvláště v letních měsících příjemnou oázu klidu a pohody, více než vhodnou pro oddech a relaxaci.

Zmatky se jmény

Trochu ironicky působí fakt, že vodní nádrž Matylda leží v městském obvodu s názvem Souš. A když už jsme u těch názvů, ani jméno Matylda vlastně není tak docela bez zajímavosti. Zcela původně totiž nádrž dostala jméno podle místa svého vzniku, kterým je někdejší lom Vrbenský na počest zesnulého komunistického poslance Bohuslava Vrbenského. Jako „Vodní nádrž Vrbenský“ je proto uváděna ještě v některých starších mapách. Matylda byla posléze zvolena jakožto památka na název, kterým lom označovali horníci za první republiky.
Poté, co těžba v dole skončila a hledalo se pro něj nové využití, bylo rozhodnuto, že místo se ponechá vodnímu živlu. Na napuštění a přeměnu ve vodní nádrž si však lom musel počkat několik desítek let. Nejprve byly v roce 1986 zahájeny nezbytné stavební úpravy. K definitivnímu zatopení pak došlo v roce 1992, letos tedy Matylda oslaví 26 let existence.

Ta správná adresa pro dovolenou v Čechách

Pokud by o její historii neměl tušení, dnes by málokdo uhodl, že na místě vodní nádrže v minulosti probíhala těžba. Její současná tvář plně odpovídá představě klasické výletní destinace a v létě sem skutečně míří stovky, ne-li tisíce návštěvníků vyhledávajících osvěžení. Ve čtyřicetihektarové nádrži s hloubkou kolem 4 metrů panují naprosto ideální plavecké podmínky. Pobyt u vody zpříjemňuje pohodlné zázemí v podobě travnaté i písečné pláže, bohatého sportovního vyžití (vyzkoušet můžete nejen řadu vodních sportů včetně těch méně obvyklých, například jízdu na vodních skútrech, ale třeba i in-line bruslení) a možnosti ubytování v místním autokempu. Nechybí ani sociální zařízení a široká nabídka občerstvení.
Foto: Daniela Endrštová

administrator

administrator