31 ledna, 2022

Lanová dráha Krupka

lanová dráha krupka
  •  Nejdelší dopravní spojení obdobného typu v Česku
  • GPS: 50°41’17.368″N, 13°52’21.452″E
  • Aktuální informace o provozu ZDE

Severočeská obec Krupka je sice nevelká, to ale neznamená, že by náhodný návštěvník nemohl najít důvod, proč se zde na chvíli zdržet. Ať už sem zamíříte cíleně, nebo budete jen projíždět, vyčleňte si chvilku a na vlastní kůži vyzkoušejte jednu z místních zajímavostí: nejstarší visutou lanovou dráhu na našem území.

 

Přes sto let starý návrh

Dolní stanice lanovky se nachází v městské části Bohosudov, odkud dvoumístné sedačky vyvážejí pasažéry až na vrchol Komáří vížky (popř. Komáří hůrky). Každodenní cyklus se opakuje už více než šest desítek let – jak už jsme avizovali v úvodu, tato lanovka byla zprovozněna jako vůbec první svého druhu v České republice, a to konkrétně v roce 1952. Pokud bychom však zapátrali v její minulosti, zjistíme, že myšlenka spojit obě místa je ještě daleko starší.

První návrh lanové konstrukce lze vysledovat až do roku 1838, tehdy s ním přišel zdejší starousedlík, hrabě Westfalen. Bohužel realizace svého nápadu se nedožil a trvalo ještě více než sto let, než došlo k zahájení výstavby. Během první poloviny dvacátého století ji totiž zhatily dvě světové války, takže první cestující svezla unikátní technická památka až 25. května 1952. Označení památka jsme nezvolili náhodně, lanovka je od roku 2013 vedena na seznamu národních technických památek České republiky.

Oblíbená vyhlídková trasa to je lanová dráha Krupka

Není divu – vezmeme-li v úvahu její stáří, je lanovka Krupka v překvapivě dobré technické kondici a svými výkony rozhodně nezaostává za mladšími kolegyněmi (ostatně za dobu své existence již prošla několika rekonstrukcemi). S průměrnou rychlostí něco kolem dvou metrů za sekundu budete nahoře za čtvrt hodiny, přičemž každou hodinu se takto zvládne přepravit až 226 lidí. Že je o patnáctiminutové posezení na sedačce s výhledem na Krušné hory velký zájem dokládá fakt, že ročně tuto trasu absolvuje i 50 000 cestujících. I z toho důvodu je lanovka v provozu každodenně včetně svátků a víkendů, jedinou výjimkou jsou plánované údržby.

Nejdelší lanová dráha svého druhu

Kromě výše zmíněných parametrů se lanovka na Krupku pyšní ještě jedním primátem: jde o nejdelší dopravní spojení obdobného typu v Česku. Od základny až na vrchol Komáří vížky měří její trasa více než dva kilometry (přesně 2348 metrů) a cestou se vyhoupne z nadmořské výšky 326 do 806 metrů (což představuje převýšení bezmála pět set metrů).
Jejím provozovatelem je v současnosti město Krupka, zažila ale i kratší éru, kdy se ocitla v rukou soukromé firmy a zcela na počátku své existence měl její bezchybný chod na starosti stát (respektive tehdejší Československé státní dráhy).

 

Foto: Daniela Endrštová

WWW: http://www.723m.cz

Pokud jste objevily chybu napište nám, je pro nás důležité aby obsah byl korektní. Děkujeme!

administrator

administrator