16 července, 2019

Ohlédnutí za festivalem Bílinale

Ohlédnutí za festivalem Bílinale

Naše redakce vyrazila v neděli na všechny tři výstavy prvního ročníku mezinárodního uměleckého festivalu Bílinale. Přestože jsme se na akci těšili, výsledek v ledasčem předčil naše očekávání. Opuštěné a zanedbané památky tak na jediný víkend ožily v rámci netradiční kulturní akce.

Kostel Zvěstování Panny Marie v Bílině, kolem kterého často chodím, mě překvapil svým zdobným interiérem, ale také schátralým stavem. Atmosféra kostela byla asi nejpůsobivější a několik návštěvníků zde vnímalo zvláštní působení energie v oblasti presbytáře přímo před oltářem. Nejzajímavějším výtvorem celé akce byl bezesporu pohyblivý objekt od německého umělce známého jako Ambech. Futuristické dílo, které se nafukovalo a vypouštělo, znázorňuje protiklady. Výdech a nádech. Napětí a ochablost.

 

Kostel Svatého Havla v Hrobčicích stojí na pěkném vyvýšeném místě, kde se návštěvníci mohli na chvíli v klidu venkovského prostředí posadit, popovídat si nebo jen rozjímat. K tomu vybízela také instalace Lady Semecké, která zde umístila několik akustických objektů. Divák si mohl sám vyzkoušet jak jednotlivé “paličky a bubny” vytváří tlumené a znělé meditační tóny.

 

Posledním objektem byl kostel Svaté Kateřiny v Chouči, který měl nejhezčí exteriér. Červená zvonice byla vidět z dálky a zanedbaný hřbitov překvapil množstvím zvláštních náhrobků. Mezi nimi byla také instalace Susan Donath, která na opuštěné náhrobní desky přilepila zrcadla do míst, kde byl dříve portrét zemřelého. Tento akt měl oživit zapomenuté pomníky pomocí odrazu tváří nebo krajiny.

 

Organizátoři celé akce si chválili účast diváků. Proto tedy můžeme doufat, že za rok se opět otevřou dveře kostelů a návštěvníci se budou moci těšit z jedinečného kulturního zážitku.

 

administrator

administrator