10 července, 2023

První prázdninový víkend v Teplicích patřil kultuře

Tepfestival s podtitulem Za hory, za doly je prvním z plánovaných multižánrových počinů společenského klubu Zahálka. Třídenní program nabitý uměleckými i vzdělávacími aktivitami se vztahoval především k teplickému kulturnímu domu, ale také k hornicko-lázeňskému prostředí.

Kdokoliv kdo jen procházel kolem si mohl všimnout marketu na kolonádě, kde bylo několik prodejních stánků s designovými stínítky, zvonky, šperky, oblečením, ale koupit jste si mohli také knihy, autorské tisky nebo koblihy s vodkou. Pohodovou atmosféru dokreslovali buskeři a stánek s výbornou kávou.

Návštěvníci mohli zavítat rozličné přednášky, filmy, divadelní představení a workshopy pro dospělé i děti. Lázeňský sad rozpohybovali tanečníci a večery v kolonádě patřily hudebním vystoupením. Dům kultury Teplice se stal objektem zájmu pořadatelů, ti ho naplnili současným uměním a zvídavými pohledy návštěvníků, ale také upozornily na hodnotu samotné stavby. Mezi klady patří akustická funkce objektu, experimentální pojetí a zajímavá technická řešení jako například uchycení skleněných tabulí kolonády. Ta díky otočení vstupu oproti původnímu plánu tvoří hranici mezi rušných městem a klidným lázeňským parkem.

Výstava umění s názvem Za hory, za doly se konala také v prostorách kulturního domu, která se zaměřila na téma paměti a prostředí, jež nás obklopuje. Mezi nejzajímavější díla patřily nevyužité secesní náhrobní kameny, na které Miroslav Hašek přidal neonový nápis NOW. Náhrobní kámen je symbolem konce, vzpomínky a minulosti a ostře kontrastuje se slovem teď. Tento protiklad nutí diváka k zamyšlení, podobně jako čtyři velkoformátové obrazy od unconductive trash. Na plátna byla náhodně vylita hnědá, modrá a zelená barva a výsledný obraz pak připomínal klasické školní mapy. Neurčité tvary si divák mohl interpretovat dle svých vzpomínek na rodný kraj nebo vlastních představ o hranicích a území.

Kdybych měla vyjmenovávat vše, co se pořadatelům akce Tepfeatival 2023 povedlo, tak mi nebudou stačit stránky internetu. Do dalších let přeji sílu i chuť v této aktivitě vytrvat a více zájmu širší veřejnosti.

administrator

administrator