Rašeliniště Cínovec nabízí krásnou podívanou

autor: | Úno 28, 2023 | Tipy na výlety | 0 komentářů

Rozhodně je na co koukat! Navštívit cínovské rašeliniště Hochmoor můžete jak z české strany, tak i z německé. Rozkládá se na českoněmeckých hranicích a možná, že právě kvůli vstupnému, které se platí v eurech, je mnohými zbytečně zatracováno. Protože za návštěvu toto kouzelné místo bezesporu stojí.

Kudy vede cestička Georgenfeldské vrchoviště

Rašeliniště CínovecMy se na rašeliniště Hochmoor vydali ze strany německé. Zaparkovat zde můžete na neplaceném parkovišti v městečku Zinnwald. Odtud je to jen 500 metrů k rašeliništi. Po cestě budete míjet horskou boudu nabízející občerstvení a v letních měsících i příjemné venkovní posezení. V místě, kde se přiblížíte k totemům, se zastavte a rozhlédněte se. Nabízí se vám nádherný výhled do širokého okolí, navíc doplněný tabulí s označením vrcholků. Od tohoto místa je to jen malý kousek ke vstupu do rašeliniště, kde je zapotřebí zaplatit vstupné a pak už se jen kocháte touto nádhernou divokou přírodou.

Příjemná procházka od jara do podzimu

Celou 1,2 km dlouhou cestu po rašeliništi jdete po dřevěném chodníčku, avšak nepříliš širokém. Proto cesta není vhodná ani pro sportovní kočárky. Místní zajímavosti a botanika jsou zde označeny cedulemi jak v německém, tak i v českém jazyce, což nás příjemně překvapilo. Na několika místech je možnost krátkého odpočinku k rozjímání či svačince. Otevřeno je však jen od dubna do října, pak se místo symbolicky uzavře závorou a příroda se po zimní čas nechá odpočívat.

Rašeliniště Cínovec Hochmoor

Rašeliniště se rozkládá na 120 ha a vyskytuje se zde řada evropsky chráněných biotopů. Například oligotrofní jezírka a tůně, které jsou také domovem pro všemožný hmyz, obojživelníky, plazi i ptactvo. Dokonce se podařilo do přírody navrátit i tetřívka obecného, obzvláště ohroženého druha žijícího na krušnohorských rašeliništích. Z vegetace zde můžete zahlédnout borovici blatku, břízu zakrslou i masožravou rostlinu rosnatku okrouhlolistou. Hojně se zde vyskytuje brusinka obecná i borůvka černá, a také zde máte možnost narazit na několik druhů suchopýru či ohroženého rojovníka bahenního.

Další TIP nedaleko Dlouhý rybník Cínovec

Rašelina jako palivo

Rašelina vzniká rozkladem spodní vrstvy rašeliníků, které jsou schopny přežít v kyselém a stále vlhkém prostředí za přísunu minima živin. Až do roku 1926 se zde ve velkém rašelina těžila jako palivo a tím se ničilo i Georgenfeldské vrchoviště. Ještě za druhé světové války byla rašelina těžena v okrajových částech rašeliniště. Naštěstí je dnes již tato oblast součástí chráněného území.

Komu za to vděčíme

Od začátku roku 2000 převzal chráněné rašeliniště Podpůrný spolek pro přírodu východních Krušných hor od městské správy Altenberg. Spolek se o Georgenfeldské vrchoviště pečlivě stará a udržuje. Díky tomuto spolku mohou návštěvníci zažít celou krásu cínovského rašeliniště Hochmoor. 

Otevírací doba
duben – říjen

Ceník
Dospělý 3,50 e
Dítě od 6 let 2,50 e
Rodinná vstupenka 11,00 e (2 dospělí + vlastní děti od 6 do 16 let)
Skupinová sleva 25,00 e (max. 15 osob)

Oficiální strány: https://www.naturbewahrung-osterzgebirge.de/georgenfelder-hochmoor/ 

Fotografie ze stránek pixabay.com od uživatele 3111. 

About Pavla Z.