2 srpna, 2022

Štola Starý Martin

štola starý martin

Významná hornická památka s nejbohatší a nejdelší cínovou rudní žílou ve střední Evropě

GPS: 50°41’50.134″N, 13°50’48.936″E

Aktuální informace o provozu: http://www.krupka-mesto.cz/stola-stary-martin/d-1536

Nejproslulejší staré důlní dílo krupského revíru

Štolu Starý Martin naleznete v těsné blízkosti silnice vedoucí z Horní Krupky na Fojtovice. Jedná se o staré důlní dílo, které se začalo dobývat již ve 14. století. Cínovou rudu, neboli cínovec, zde od roku 1864 do roku 1922 těžili báňští podnikatelé Lewald a Schiller. Ve 2. světové válce těžba opět započala a pokračovala až do poloviny 20. století. Hlavní předností štoly Starý Martin ysdeje její propojení s dědičnou štolou Dürrholz, která podsedala ostatní štoly a odváděla tak podzemní vodu pryč. Po rozsáhlé rekonstrukci štoly otevřela své brány veřejnosti dne 15. září 2000 a dne 29. ledna 2015 byla dokonce prohlášena za Kulturní památku.

Tajemství hornictví, které nabízí Štola starý Martin

štola starý martinProhlídková štola Starý Martin vás seznámí s historií důlní činnosti v Krušných horách a současnou i dávnou technologií těžení. V jejích prostorách je k vidění, kromě sbírky historických předmětů, minerálů a hornin, také krápníková výzdoba a především nejdelší cínová rudní žíla Lukáš, která je svou délkou 2 km nejdelší v České republice a střední Evropě. Součástí prohlídky je i “Pramen štěstí”, který údajně plní po napití přání. V blízkosti štoly se nachází venkovní muzeum historické i současné důlní techniky.

Prohlídková Štola starý Martin senzační místo k ochlazení v letních dnech

Přibližně 45 minut trvající prohlídka s odborným výkladem vás provede přes půl kilometru dlouhým historickým podzemím štoly, které zaujme nejen krasovou výzdobou, ale i geologickými zajímavostmi. Její návštěvu oceníte především v parných letních dnech, kdy zde najdete příjemné ochlazení v podobě 8 °C. Ovšem štola Starý Martin stojí za návštěvu i v zimních měsících, kdy se prohlídky konají od čtvrtka do neděle. Prohlídkový okruh není přístupný dětem do 5 let a je nutné si s sebou přibalit i dobře padnoucí pevnou obuv a teplé oblečení.

zdroj: http://www.krupka-mesto.cz/stola-stary-martin/d-1536

Ušetřete za topení znáte nejvýhodnější palivo? Sáhněte po dřevěných briketách. 

administrator

administrator