19 ledna, 2018

Rozhovor Jan Hundread Bína

Rozhovor Jan Hundread Bína

Jak se obyčejný kluk z maloměsta vyprostil z okovů svazujících myšlenkových vzorců a začal se živit tím, co ho vášnivě baví a každé ráno nutí vstát nadšením z postele o chvilku dřív…
 
Celý tvůj život je spjatý se severními Čechami, jak tě život tady ovlivnil?
 
Záludná otázka hned na uvítanou. 🙂
Napadá mě, že mě život v severních Čechách celou dobu kulturně brzdil a pořád brzdí.
V pubertě se ze mě vyklubal hodně alternativní člověk, kterému severní Čechy nedopřávaly dostatečný vyžití, a tak jsem často strádal. Brzdí mě i dnes, ale beru to jako adekvátní daň za klid, který tu mám a který k životu potřebuji.
 
Jak jsi se dostal k hudbě, kterou tvoříš?
 
Někdy ve 14-ti letech jsem začal experimentovat s poslechem elektronické hudby. Nejdřív jsem poslouchal „klasický“ techno, house, až jsem došel k tzv. teknu, což je mnohem drsnější odnož techna, která se drží spíš v undergroundových sférách hudební scény. Podle mě celá scéna kolem tekna obecně nastavovala zrcadlo společnosti a byla vším, co v moderní společnosti chybí. A to mě tou dobou hodně oslovovalo.
K raggajungle muzice – to je ta, kterou hraju – jsem se dostal na Czechteku, což byl pro spoustu lidí nechvalně známý festival undergroundové taneční muziky pořádaný v ČR. Tam jsem poprvé slyšel raggajungle a bezhlavě se zamiloval. 🙂
 
Čím tě oslovil raggajungle?
 
Nutno ještě dodat, že ve 14-ti letech jsem se začal zajímat i o dready, které mě dovedly k reggae muzice, jejíž texty se mnou tou dobou rezonovaly jak blázen. Akorát ta hudba jako taková pro mě vždycky byla svým způsobem utahaná – na odpolední poslech dobrý, ale na to, abych na ní na párty vypařil duši, to nestačilo.
Pak jsem právě takhle přijel na Czechtek a tam to do sebe všechno zapadlo – jungle jako zástupce elektronické hudby spojený s prvky a vokály z reggae muziky. Nikdy jsem neslyšel nic dokonalejšího. Jungle dodal oduševnělým reggae textům šmah a grády potřebné k tomu, aby mohl člověk přes noc protančit troje střevíce.
K DJingu jsem se dostal o pár let poté, když jsem odmaturoval. Vlastně mě k DJingu dohnalo kulturní strádání spojený s životem v severních Čechách. Raggajungle tu nikdo nehrál, tak jsem to vzal do svých rukou.
 
Hraješ raději na domácí scéně, nebo za hranicemi?
 
Moc jsem toho zatím v zahraničí nenahrál. Hrál jsem párkrát v Irsku, ve Španělsku a na Slovensku. Nevím, co je lepší. Záleží na konkrétní párty – na velikosti té párty, na publiku, které se sejde… Spousta párties tady v ČR byla legendárních a nikdy na ně nezapomenu. Ale je fakt, že nejlepší mejdan, na kterém jsem kdy hrál, byl, tuším 2 roky zpátky, v Irsku, kde jsem předskakoval jednomu ze svých největších vzorů na scéně. Třešničkou na dortu téhle párty bylo, že publikum znalo texty toho, co jsem hrál. A všichni zpívali a skandovali o to víc, protože rozuměli. To se masivně podepsalo na atmosféře celého večera.
 
Na tvém Facebook profilu jsem se dočetla, že budeš pořádat přednášky, workshopy o DJingu, o svobodě, alternativním přístupu k životu. Můžeš mi prozradit trochu víc? Popřípadě kde najdou zájemci více informací?
 
Jednou z věcí, kterou na svém Facebooku nabízím, je předání svého know how začínajícím DJs a hudebním producentům ve jménu rozrůstání raggajungle scény.
Ale to, co máš ty na mysli, je takový menší projektík, který rozjíždíme společně s Člověkem v Tísni.
Jedna přednáška/workshop už proběhla na lokální pobočce Člověka v Tísni, kde jsem se snažil skupině „mládežníků“ pomocí svého příběhu ukázat, že jediné limity, které máme, jsou ty v našich hlavách. Cca třetina celého programu je postavená na povídání o mém životě – od narození až po současnost, aneb jak se obyčejný kluk z maloměsta vyprostil z okovů svazujících myšlenkových vzorců naší společnosti a začal se živit tím, co ho vášnivě baví a každé ráno nutí vstát nadšením z postele o chvilku dřív. 🙂 Další třetina je věnovaná ukázkám hudby, kterou člověk neuslyší v běžných médiích a zbylá třetina je pak věnovaná názorným ukázkám DJingu.
 
Jinak, jak jsem říkal, je to projekt, který se v tuhle chvíli rozjíždí. Je v plánu oslovit základní školy v okolí a těm tuto přednášku nabídnout. Uvidíme, jaký bude zájem, ale pevně věřím, že velký, že budu moct před ty mlaďochy předstoupit a přednést jim něco, co bych býval sám chtěl v jejich věku slyšet.
V tuhle chvíli je celý projekt cílen na žáky a studenty, ale rád svůj příběh odprezentuji komukoliv, koho bude zajímat. Stačí mě kontaktovat třeba na mail: djhundread@gmail.com nebo napsat zprávu na FB stránku „DJ Hundread“.
 
Facebook: https://www.facebook.com/djhundread/
Email: djhundread@gmail.com

administrator

administrator