29 listopadu, 2017

Rozhovor s Kateřinou Volmanovou

Rozhovor s Kateřinou Volmanovou

 

Pro své výrobky získala certifikát KRUŠNOHOŘÍ regionální produkt®. Vyrábí mýdla a šperky, to vše prodává ve svém obchodě v Bílině. Kateřina Volmanová alias Namydlená Káča.

Celý váš život je spjatý se severními Čechami? Jak vás region ovlivnil?

Ano, narodila jsem se v Teplicích a celý život bydlím v Bílině. Mám ráda naše město a okolí. Ráda chodím do přírody kolem Bíliny a moc ráda mám České středohoří.

Myslím, že v našem regionu je spousta krásných míst a šikovných lidí. Získala jsem pro své výrobky certifikát Krušnohoří regionální produkt, který je zárukou kvality a šetrnosti k životnímu prostředí a díky tomu jsem se setkala s dalšími držiteli tohoto certifikátu a poznala spoustu zajímavých výrobků, které vznikají kolem nás. A tak mě napadlo, že bych tyto výrobky mohla nabídnout i ostatním lidem z Bíliny a okolí ve svém obchodě. Mám zde tedy kromě svých věcí i další rukodělné výrobky a bio produkty z Krušnohoří.

Kdy jste vyrobila své vůbec první mýdlo? Jak Vás napadlo vyrábět zrovna mýdla a šperky?

Své první mýdlo? To tedy úplně nevím, ale myslím, že by to mohly být tak 3-4 roky. Předtím jsem to chvilku studovala.

Jak mě to napadlo?

Co se týká mýdel, tam to bylo jasné. Vždycky jsem měla ráda přírodní mýdla a kosmetiku. Vzhledem k tomu, že se celý život potýkám s atopickým ekzémem, tedy neustále hledám „něco“ co by mi pomohlo. A varianta přírodní kosmetiky mi přijde velmi šetrná jak k mému tělu tak k životnímu prostředí. Takže mě jednou napadlo, že bych si takovou kosmetiku mohla zkusit vyrobit sama. Zkusila jsem to a tak mě to chytlo, že jsem od té doby vlastně nepřestala mydlit.

Šperky nějakým způsobem vyrábím cca 10 let. Ovšem před pár lety jsem objevila styl ve světě známý jako steampunk, inspirovaný stoletím páry. Tento styl se promítá i do módy a jeho vyznavači se oblékají a tedy i nosí šperky, jaké by asi zapadaly do této doby. Odnož steampunku se nazývá clockpunk, tedy používá součástky z hodin a hodinek. Tím se zabývám já. Rozebírám staré, nejlépe mechnické, hodinky a jejich součástky zalévám křišťálovou pryskyřicí. Takové šperky podle mě mají duši a každý má svoji vlastní historii. Takže určitě staré hodinky nevyhazujte, ale přineste… zrecykluji a vyrobím něco nového, milého…

Kam chodíte pro inspiraci?

U mýdel je to tak nějak procházením informací o bylinkách, extraktech, olejích a podobně. Jak je studuji, zapisuji a vyhledávám vyskakují na mě možnosti jejich použití a já přemýšlím, kombinuji a zkouším.

A u šperků inspirace nebo spíš nápad přichází většinou při rozebírání hodinek. Vyskládám si jednotlivé kousky, prohlédnu a pak čekám na nápad. Někdy si lidé přinesou své hodinky, ze kterých chtějí vyrobit šperk, třeba jako památku na někoho blízkého.

Experimentujete s novými surovinami, nebo se držíte standardních postupů?

Experimentuji se standardními surovinami. Tedy používám klasické bylinky, jíly, oleje, extrakty a s těmito osvědčenými, přírodními produkty potom trochu vymýšlím a zkouším kombinovat, aby používání výsledku bylo pro nás co nejpříjemnější.

Na vašem webu Namydlená Káča mne zaujala možnost nechat si vyrobit mýdlo přímo „na míru“. Je o tuto možnost zájem?

Možnost nechat si vyrobit mýdlo podle svého gusta lidé poměrně často využívají. Některé objednávky jsou dokonce pouze na tato mýdla. Stejně tak poměrně dost využívají podobnou nabídku firmy, které si nechávají vyrobit mýdla se svoji vizitkou pro své klienty nebo zaměstnace. 

Webové stránky: http://namydlenakaca.cz

 

administrator

administrator