Letiště Most

autor: | Úno 22, 2020 | Tipy na výlety | 0 komentářů

Mostecké letiště

 

Staré mostecké letiště začalo být budováno hned po skončení II. světové války, kdy vniklo v tehdejších Stalinových závodech letecké oddělení. Byl k tomu vybrán pozemek mezi obcemi Mariánské Radčice, Libkovice, Jenišův Újezd a Braňany. Ještě v roce 1946 sem bylo dovezeno první letadlo, kterým byl Piper Cub L-4 s motorem Continental, který byl zakoupen z přebytků US Army ve Francii za tehdejších 32 tisíc Kč. Následně však přibyly i další letouny.

Toto letiště mělo smůlu, neboť se nacházelo v dobývacím prostoru hlubinného dolu, což se začalo projevovat na ploše terénními poklesy. Navíc jedna dráha musela ustoupit blížící se výsypce povrchového dolu. Poslední ranou letišti byla nutnost vybudování přeložky silnice Braňany-Mariánské Radčice. Proto bylo rozhodnuto o vybudování nového letiště, které je dnes možné pokládat za světovou raritu, neboť vzniklo rekultivací výsypky povrchového dolu.

Tento záměr vznikl v sedmdesátých letech 20. století a původně se počítalo, že letiště bude sloužit sportovním účelům, zemědělcům a také leteckému vojsku. Od vojenského využití se později ustoupilo a letiště bylo budováno především v zájmu severočeského regionu. Výstavba začala v roce 1988 a do provozu bylo uvedeno v r. 1996, kdy několik vybraných posádek naposledy odstartovalo ze starého letiště a v rámci velkého leteckého dne 1.6.1996 přistálo na zbrusu novém letišti.

 

Parametry nového letiště

Rozměry VPD jsou 1 130 x 100 metrů, přičemž VPD o šířce 30 m má v celé délce zpevněný podklad pro pozdější náhradu travnatého povrchu asfaltem. Na letišti jsou k dispozici čtyři hangáry a poschoďová letištní budova má ubytovací kapacitu 40 lůžek. Od otevření se na letišti konala řada důležitých akcí přes mistrovství v parašutismu, letecké akrobacii, či přesném létání, a to jak na úrovni národní, tak mezinárodní. Působí zde také letecká škola a každoročně se zde pořádá základní výcvik žáků bezmotorového létání.

 

Služby letiště

Pro veřejnost je mostecké letiště denně otevřeno a k dispozici je občerstvení na terase se slunečníky a vyhlídkou, která umožňuje krásný výhled na panorama Českého středohoří a Krušných hor. Celé letiště je odtud jako na dlani a návštěvníci si mohou poslechnout i odborný výklad o letecké technice a provozu na letišti. Pro zájemce jsou pořádány komerční vyhlídkové lety ve všední dny i o víkendech.

Více informací: http://www.letistemost.cz/

About Pavla Z.