Helenčiny vodopády

autor: | Kvě 4, 2017 | Krušné hory, Tipy na výlety

Budete-li hledat na mapě Helenčiny vodopády, pak se zaměřte na oblast mezi Jirkovem, který dnes tvoří souměstí s okresním městem Chomutov a horou sv. Kateřiny. Asi uprostřed na pomyslné přímce spojující tyto dva body hledejte krásný přírodní úkaz, kterým jsou malé vodopády na potoku Lužec.

Tento potok, který se někdy také

Helenčiny odopády

Helenčiny odopády

nazývá Nivský, pramení necelé dva kilometry severozápadním směrem od obce Svahová v nadmořské výšce kolem 825 m. Protéká zalesněným údolím a díky různým skalním převisům vytváří na několika místech zajímavé peřeje nebo dokonce malé i větší vodopády. Největší a nejznámější jsou vodopády Helenčiny.

Přístup k Helenčiny vodopádům

Nejhezčí jsou především na podzim, nebo i v létě, kdy nabízejí příjemné osvěžení. Nacházejí se nedaleko hotelu Lesná a jsou dobře dostupné i od silnice zhruba 300 m od rozcestí u obce Svahová. Prochází tudy také nově zbudovaná cyklostezka mezi Svahovou a Sluneční cestou na červené turistické značce. Pojedete-li na kole nebo půjdete pěšky od Svahové, tak asi 20 m před dřevěným mostkem sejdete z cesty na vyšlapanou pěšinku, která vás dovede k vodopádům.

 

Charakteristika vodopádů

Dno údolí, kudy protéká Nivský potok, pro který se však častěji užívá název Lužec, tvoří v jednom místě skalní práh, přes který potok přepadá. Příroda tak dala vzniknout čtyřmetrovému vodopádu, pod nímž jsou ještě další dva nižší stupně. Na starších mapách byste našli pojmenování vodopád Nivského potoka u Svahové, v současnosti se ovšem více používá název Helenčiny vodopády.

Oba názvy potoka, tedy Nivský i Lužec, vznikly předkladem z německého Aubach (Au – niva, luh).

Nivský potok, nebo chcete-li Lužec, měří celkem 11 km a původně ústil do řeky Bíliny. V 70. letech 20. století byl jeho dolní tok přeložen do upraveného koryta Bíliny, a to v souvislosti s těžbou uhlí. Důvodem bylo vodárenské využití vody, která byla svedena do vodní nádrže Jirkov.

Foto: Daniela Endrštová

About Pavla Z.