20 března, 2017

Vaňovský vodopád

Vaňovský vodopád

 

Jedná se o jeden z nejvyšších a také z nejznámějších vodopádů v Českém středohoří. Jelikož jeho vody tvoří Podlešínský potok, setkáte si i s názvem Podlešínský vodopád. Je vysoký úctyhodných 12 metrů a nejpůsobivější dojem nabízí hlavně na jaře při dostatku vody. Jedinečný zážitek ovšem nabízí i v zimě, kdy se při dostatečných mrazech mění prakticky v ledopád.

Kde vodopád najdete?

Samotný název Vaňovský vodopád napovídá, že tento přírodní unikát má něco společného s ústeckým předměstím Vaňov. Odtud je to opravdu kousek, když se vydáte po zelené turistické značce od známé restaurace na Větruši. Druhou variantou je žlutá značka vedoucí k vodopádu od rozcestí „Nad Vaňovem“. Samotný vodopád najdete vysoko na levém okraji Labského kaňonu. Chcete-li se orientovat přesněji, tak vodopád hledejte na druhém břehu proti hradu Střekov. Kromě dvou uvedených tras sem vede i kratší, ale prudší cesta do kopce od železniční tratě z Vaňova. Touto trasou je to k vodopádu asi jeden kilometr, ovšem cesta od zámečku Větruše je zajímavější i díky tomu, že půjdete směrem ke známým střekovským zdymadlům. Navíc natrefíte na kozí farmu, kde si můžete dokonce koupit bio jogurt, kozí sýr či jiné přírodní produkty. Cesta vede lesem a naskytnou se vám pěkné vyhlídky na zdymadla, na impozantní hrad Střekov i na ústecké nábřeží.

Zajímavosti o vodopádu

Voda padá ze dvou čedičových stupňů, oddělených od sebe hlubokou skalní soutěskou. Vodopád bývá považován za jeden dvoustupňový vodopád, jelikož vzdálenost mezi oběma stupni nepřesahuje jejich výšku. Celkový výškový rozdíl mezi vrchní hranou horního stupně a spodní hranou dolního stupně činí 26 metrů. Díky tomu patří Vaňovský vodopád k nejvyšším vodopádům České republiky. Průtok vody je zde nepravidelný a podle toho také vypadá množství padající vody. V létě a v době sucha je průtok vody hodně slabý – cca 20 litrů za sekundu a navíc je okolní terén dost zarostlý. Proto je nejlepším obdobím ke shlédnutí této rarity brzké jaro, kdy se díky tání řítí dolů mohutné masy vody v ohromné rychlosti.

Okolí

Chcete-li se výlet k vodopádu prodloužit, můžete se pokochat úchvatným výhledem na Labe ze skalní vyhlídky s názvem Vrkoč, která je nedaleko vodopádu. Dále lze pokračovat buď dolů k Labi do Vaňova k pohádkovému lesu nebo nahoru do Dubiček a dále kolem Doerellovy vyhlídky na rozhlednu Radejčín.

Region Bilinsko a okolí, leží mezi Teplicemi a Mostem. Bližší seznámení severozápadních čech s okolním světem najdete právě na této stránce. Chcete-li k nám zavítat a hledáte ubytování navštivte stránku MegaUbytko.cz. Za turistikou se můžete vybrat do Krušných hor. Pěkné chaty, chalupy, apartmány i penziony v okolí naleznete v katalogu: ubytování Krušné hory. Určitě si vyberete.
administrator

administrator