16 února, 2018

Mirošovice

Na území České republiky najdeme hned několik obcí s názvem Mirošovice, hned na začátek si proto ujasníme, o které z nich bude v následujících řádcích řeč. Zatímco středočeské Mirošlovice v okrese Praha-východ jsou poměrně známé, o jejich jmenovci ležícím v Ústeckém kraji patrně kromě místních usedlíků mnoho lidí neslyšelo.

Zvláštnosti vesnického života

Vlastně to není ani obec v pravém slova smyslu, Mirošovice jsou totiž pouze část katastrálního území a oficiálně padají pod větší Hrobčice. Ty leží v okrese Teplice, a třebaže mají pouze něco málo přes tisíc obyvatel, dělí se na více než deset částí se samostatnými názvy. Může za to samozřejmě historický vývoj, který je v této oblasti soustavně zaznamenáván přibližně od počátku třináctého století. Samotné Mirošovice jsou vskutku nevelké, všehovšudy zde nalezneme 47 stálých adres, což znamená asi stovku obyvatel. Život v takové malé vesničce je samozřejmě velmi specifický – každý se tu zná s každým, za prací téměř určitě dojíždíte, a pokud si potřebujete zajít na nákup, nelze se spolehnout na téměř nekonečnou otevírací dobu, jako to je běžné ve velkých supermarketech.

Ze zámku statek

Pro někoho takové odříznutí od okolního světa znamená spíše nepříjemnosti, jiný je rád za zdejší klid, samotu a odlehlost. Severočeské Mirošovice jsou ideálním cílem rekreačních výletů, i přes zdánlivou bezvýznamnost stojí za to udělat si zajížďku a alespoň jeden den věnovat objevování. Je totiž s podivem, jaké množství zajímavých památek lze v obci nalézt. Dominantou návsi je původní tvrz z patnáctého století, kterou si nechali vybudovat mirošovičtí rytíři. Když se později dostala do rukou rodu Lobkowitzů, došlo k její přestavbě na zámek. Dlouhá léta sloužil svému účelu, ve druhé polovině dvacátého století jej však dostihl stejný osud, jako řadu obdobných staveb naší minulosti: nejprve znárodnění a následně přestavba na státní statek. V současné době se objekt nachází v havarijním stavu.Malé, ale historicky bohaté

Dalším svědectvím dávných časů je tři sta let stará kaple zasvěcena svatému Vavřinci, chráněná jako národní kulturní památka. Ta je na rozdíl od zdevastovaného zámku udržována v dobrém stavu, prošla citlivou rekonstrukcí a dodnes láká návštěvníky. V Mirošovicích si dále můžete prohlédnout množství původních usedlostí, řadu barokních soch a další připomínek bohaté historie. Vesnička vás přivítá s otevřenou náručí a snadno pochopíte důvody, proč mají zdejší lidé chuť zůstávat i na tak odlehlém a obtížně přístupném místě.

Zdroj fotografie

administrator

administrator