Krupka a Kotelní jezírko: romantický výlet do přírody

autor: | Lis 13, 2023 | Tipy na výlety | 0 komentářů

Krupka je město v Ústeckém kraji, které leží na úpatí Krušných hor. Je známé svou bohatou hornickou historií, která se odráží v mnoha památkách a muzeích. Krupka je také ideálním výchozím bodem pro pěší i cyklistické výlety do okolní krajiny, která skrývá mnoho zajímavostí a krás.

Jednou z nich je Kotelní jezírko, horské jezírko okrouhlého tvaru, které se nachází východně od Liščího vrchu u Horní Krupky. Jezírko vzniklo na dně kruhového propadu karové deprese, která je geologickým unikátem v České republice. Okolo jezírka vede zeleně značená cesta z Krupky na Komáří hůrku, která nabízí nádherné výhledy na Krušné hory i České středohoří.

Jak se dostat ke Kotelnímu jezírku?

Ke Kotelnímu jezírku se můžete dostat několika způsoby. Pokud máte rádi stoupání, můžete vyrazit z Krupky po modré značce kolem zříceniny hradu Kyšperk, který byl postaven ve 13. století jako strážní hrad nad cestou do Saska. Cesta vede podél potoka nad Unčínem po bývalé poštovní stezce a trvá asi hodinu a půl.

Pokud chcete ušetřit síly a zažít trochu adrenalinu, můžete využít lanovku na Komáří vížku, která je nejstarší provozovanou lanovkou v Česku. Lanovka vyjíždí z parkoviště pod lanovkou u silnice z Krupky do Teplic a za 15 minut vás vyveze na vrchol Komáří vížky, kde se nachází rozhledna a horská chata. Odtud se pak můžete vydat po zelené a modré značce ke Kotelnímu jezírku, což zabere asi hodinu.

 

Co uvidíte u Kotelního jezírka?

Kotelní jezírko je romantické místo uprostřed divočiny, kde si můžete odpočinout a obdivovat přírodu. Na jeho březích jsou vybudovaná odpočinková místa s lavičkami a zastřešeným molem s posezením. V létě můžete spatřit na hladině kvetoucí lekníny a v okolních svazích různé vzácné rostliny a živočichy. Voda v jezírku je chladivá, ale lákavá k osvěžení.

K místu se také váže pověst o duchu utopené nevěsty, která se tu objevuje za jasných nocí. Podle legendy se jednalo o dceru bohatého sedláka, který jí nedovolil vdát se za chudého mlynáře. Dívka se raději utopila v jezírku v den své svatby a dodnes čeká na svého milého. Někteří tvrdí, že za jasných nocí dokonce tiše zpívá. Ale pozor, kdo její zpěv uslyší, už nikdy v životě nenajde klid.

 

Jak se vrátit z Kotelního jezírka?

Z Kotelního jezírka se můžete vrátit stejnou cestou, kterou jste přišli, nebo zvolit jinou variantu. Pokud jste šli po modré značce z Krupky, můžete se vrátit po Hálkově stezce, která vás dovede až k parkovišti pod lanovkou. Je to příjemná rovinka po hájku kolem zahrádek. Pokud jste jeli lanovkou na Komáří vížku, můžete se vrátit po červené značce přes Liščí vrch a Horní Krupku, kde si můžete prohlédnout hornické muzeum a kostel sv. Vavřince.

Kotelní jezírko je tedy skvělým tipem na půldenní výlet do přírody, který vás seznámí s historií i pověstmi Krupky a okolí. Je to místo, kde si můžete odpočinout od shonu a stresu a načerpat novou energii.

Foto: https://www.krupka-mesto.cz/kysperk-a-kotelni-rybnik/d-1788 

Kotelní jezírko
About Pavla Z.