21 října, 2017

Světec

Světec

V okrese Teplice, nedaleko obce Bílina, najdeme na první pohled poměrně nenápadnou obec s půvabným názvem Světec. Až se v tomto kraji budete pohybovat, vyhraďte si chvilku na jeho návštěvu. Světec totiž není jenom obyčejnou vesničkou, kterými projíždíme při cestách z místa na místo. Pojí se s ním docela zajímavá historie, ve které nechybí trocha tajemna.

Kde stával zaniklý klášter?

Po celém Bílinském regionu je Světec znám především díky dnes již zaniklému klášteru. Není divu – ve své době se totiž jednalo o jediný ženský klášter řádu křížovníků s červeným křížem na našem území. Víme toho o něm však překvapivě málo – například není známo dokonce ani přesné místo, kde se klášter nacházel, pravděpodobně to bylo v místech, kde dnes stojí jedna z dominant obce, tedy barokní zámek. Záznamy v kronikách historikům napověděly pouze to, že klášter byl pravděpodobně vystavěn na počátku třináctého století. Z té doby také pocházejí první písemné zmínky o obci Světec, tehdy ještě uváděné pod jménem Swetic. Zámek pak byl postaven až na počátku osmnáctého století. V roce 2003 prošel rekonstrukcí a v současnosti je věrnou kopií své původní verze.

Odkaz Vojtěcha Preissiga

Právě zmíněný zámek je hlavním důvodem, který láká k návštěvě nevelkého městečka. Nežije zde ani tisícovka stálých obyvatel, ovšem ti, kteří se se tu rozhodli usadit, jistě nelitují. Jen pár kroků od svého domova totiž najdou rozsáhlý zámecký park se vkusně upravenými zahradami plnými impozantních stromů. Do zámku se vchází branou náležející k bývalé faře a většina místních obyvatel si do něj alespoň čas od času najde cestu, sídlí v něm totiž obecní úřad. Při návštěvě se pak vyplatí zdržet se o něco déle a připomenout si osobnost neslavnějšího místního rodáka, malíře a grafika Vojtěcha Preissiga (1873-1944). Nadaný umělec zahynul v koncentračním táboře během druhé světové války. Tato neslavná kapitola dvacátého století je ve Světci připomenuta rovněž existencí někdejšího zajateckého tábora, kteří právě zde Němci v roce 1943 zřídili. Foto: http://www.obec-svetec.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Oseck%C3%BD_kl%C3%A1%C5%A1ter 

administrator

administrator