3 Tipy na turistické výlety v Českém středohoří

autor: | Bře 24, 2023 | Tipy na výlety | 0 komentářů

České středohoří je chráněná krajinná oblast rozkládající se v severní části Čech, po obou březích dolního toku Labe. Je charakteristické dynamickým reliéfem, který vytvářejí zvlněná pásma kuželů a kup sopečných vyvřelin, na kterých se velmi často nacházejí ruiny středověkých panských sídel. Rozlohou je tato chráněná krajinná oblast druhou největší na našem území. Pokud se do těchto míst chystáte, přinášíme vám inspiraci pro výlety.

Raná České středohoří

Raná (297 m. n. m.)

Tento vrchol patří v Českém středohoří mezi nejkrásnější a nejzajímavější. Sice nepatří mezi nejvyšší kopce, nicméně jeho návštěva se pro vás stane nezapomenutelným zážitkem. Nachází se v rovinaté oblasti Poohří, kde vyčnívá do místní krajiny. K návštěvě neláká jen turisty a přírodovědce, ale především nadšence do bezmotorového létání. K vrcholu vede značená turistická trasa. Začátek můžete směrovat z Loun, Lenešic nebo Hrádku. Nejkratší výstup je přímo z obce Raná, který však není značený. Na jižním svahu se nachází Národní přírodní rezervace.

Lovoš (570 m. n. m.)

Horu Lovoš naleznete nedaleko Litoměřic. Jedná se o Evropsky významnou lokalitu a Národní přírodní rezervaci Lovoš. Význam má především díky geologickému podkladu a vysoké míře biodiverzity. Také se zde vyskytují vzácné a chráněné druhy rostlin i živočichů. Z vrcholu Lovoš je nádherný výhled do všech světových stran. Také se zde nachází turistická chata. Hora se pyšní dvěma vrcholy – Lovoš a Kibička. Mezi nimi se nacházejí Panenské kameny. Jedná se o tři věžovité skalní útvary.

Výhled z lovoše
Čičov české středohoří

Kopec Čičov (476 m. n. m.)

Jedná se o přírodní rezervaci, která se rozprostírá v okrese Louny, u osady Hořenec. Na této holé čedičové kupě (Čičov) se nachází stepní společenství a také je zde naleziště aragonitu – pozdní minerál hydrotermálních ložisek. 

About Pavla Z.