22 února, 2020

Raná

Raná – kolébka létání

 

Nejznámější a nejoblíbenější je tento kopec mezi paraglajdisty, rogalisty a jinými příznivci bezmotorového létání. Holé svahy, žádné stromy ani jiné překážky, k tomu většinu roku příznivé podmínky pro provozování těchto adrenalinových sportů. Kopec Raná je díky svým terénům všeobecně znám jako nejlepší areál pro bezmotorové létání v Čechách.

 

Zajímavosti o Rané

Raná, nebo také Ranská hora se nachází v Českém středohoří nedaleko severočeského města Louny a je vidět již zdaleka. Je to jeden z nejkrásnějších a nejzajímavějších vrchů Českého středohoří. I když se svou výškou 457 m n.m. nepatří mezi velikány, vyčnívá z rovinaté krajiny jako výrazný vrchol. Je dominantou Loun, odkud je to sem pouhých 6 km. Holé a příkré svahy Rané jsou jako stvořené pro všechny druhy plachtařského sportu a oblíbili si je i letečtí modeláři.

Raná je na rozdíl od sousedních kuželovitých kopců oddělena úzkým, téměř kilometr dlouhým hřbetem se třemi vrcholy. Z geologického hlediska je kopec tvořen čedičovou horninou. Jeho jihozápadní vrchol byl díky výskytu vzácných travin a některých živočišných druhů, zejména syslů a ptactva, prohlášen na Národní přírodní rezervaci.

 

Jak se na Ranou dostat

Přístup na kopec je bezproblémový, neboť hned pod kopcem je možné využít hlídaného parkoviště. I proto je Raná oblíbena nejen mezi vyznavači plachtění ve vzduchu, ale i mezi turisty, kteří se sem chodí kochat krásnými výhledy do širokého okolí. Za příznivých podmínek je díky kruhovému výhledu vidět na celé České středohoří, na Doupovské a Krušné hory a dále až k Ještědu. Sedlem mezi hlavním a jihovýchodním vrcholem Rané prochází modře značená turistická cesta vedoucí z Loun.

Do tohoto sedla také vede zpevněná cesta od parkoviště a restaurace na okraji stejnojmenné obce Raná.  Ze sedla pak stoupá podél hřbetu značená odbočka až na vrchol. Zvláště pro rodiny s dětmi je kopec Raná přitažlivým cílem pro výlety, zvláště když jsou zde od jara do podzimu naprosto běžně k vidění roztomilí syslové. Hlavní atrakcí pro děti i dospělé jsou ale desítky pestrobarevných padáků a kluzáků, které se nad Ranou vznášejí a krouží téměř po celý rok.

Fotografie pořídila: Daniela Endrštová

http://www.rana-paragliding.cz/

administrator

administrator