28 prosince, 2017

Osecký klášter

Osecký klášter

Osecký klášter

Krajina severozápadních Čech v podhůří Krušných hor před staletími samozřejmě vypadala úplně jinak než v současnosti, některé její prvky však zůstaly stejné dodnes. Například silueta Oseckého kláštera se zde vypíná již od konce dvanáctého století – tehdy jeho chodbami kráčeli první mnichové cisterciáckého řádu.

Místo zvané Osek

Historikové kladou oficiální datum založení této významné církevní památky do roka 1199. Za zakladatele je považován jistý Milhošť, o jeho osobě však nevíme nic bližšího než to, že se jednalo o majitele panství v obci Mašťov. Právě on pozval do Čech cisterciáky, původem francouzský církevní řád, a umožnil jim vybudovat nové sídlo v místě zvaném Osek. K tomu jim přidal velkorysý dar – rozsáhlé pozemky a více než 15 českých vesnic. Nově příchozí mnichy si pod svá ochranná křídla vzal šlechtický rod Hrabišiců a významně se zapříčinil o to, že klášter se již krátce po svém vzniku začal prosperovat a rychle si vybudoval svou pověst. Koneckonců i dnes zmínka o Oseckém klášteře vyvolá u většiny posluchačů dojem, že „o tom už jsem někde slyšel“.

 

Aby ne!

Osecký klášter stihl za dobové existence několikrát významně ovlivnit chod našich dějin. Už od počátků totiž představoval důležité strategické místo a vzhledem k tomu, že k němu náležel značný majetek, hrál vždy důležitou roli v mocenských bojích českých králů. Ti usilovali o jeho vlastnictví a samotný klášter z toho důvodu několikrát přišel k úhoně. Byl vypleněn braniborskými vojsky i husity, na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století byl dokonce na přechodnou dobu zrušena a mniši se museli uchýlit do dočasného útočiště v pražské Zbraslavi.

Zpět do rukou cisterciáků se dostal až v roce 1626 a následovala léta opětovného rozkvětu, aby je ve dvacátém století vystřídal úpadek. V současnosti klášter sice již klášter trvale neobývají žádní mnichové, je však zpřístupněn veřejnosti a probíhají zde pravidelné bohoslužby. Od roku 1995 navíc náleží na seznam národních kulturních památek, díky čemuž nechátrá a láká návštěvníky z celé republiky. Ti si přijíždějí prohlédnout hned několik budov, ze kterých se celý komplex skládá – klášterní věž, hospodářské budovy, budovy konventu a samozřejmě klášterní kostel nanebevzetí Panny Marie.

Virtuální prohlídka: http://www.virtualtravel.cz/osek/klaster.html

http://www.osek.cz/cisterciacky-klaster-osek/d-2378

https://cs.wikipedia.org/wiki/Oseck%C3%BD_kl%C3%A1%C5%A1ter 

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

administrator

administrator