27 října, 2020

Botanická zahrada Teplice

Lázeňské město Teplice se nachází v kotlině mezi Českým středohořím a Krušnými horami a náleží do Ústeckého kraje. Na místě současné botanické zahrady bylo údajně v minulosti městské zahradnictví, které nechal založit kníže Clary-Aldringen. Skleníky, které se zde nacházely, byly využívány lázněmi pro pěstování řezaných květin a také zde nechávali zazimovávat palmy. Zlom nastal v roce 1975, kdy
došlo k rekonstrukci stávajících skleníků a ty byly otevřeny pro veřejnost jako botanická zahrada. Kompletní přestavba na současnou podobu pak probíhala mezi roky 2002 – 2006.

 

Xerický skleník

Jedná se o sukuletní skleník soustřeďující se na rostlinstvo míst s dlouhým obdobím sucha. Jsou to především oblasti Mexika a Střední Ameriky (mexické pouště), Jižní Ameriky (suché horské oblasti), Galapág, Arábie, Jemenu, jižní Afriky či Madagaskaru. Naleznete zde nejen kaktusy, které do těchto míst rozhodně patří, ale také stromy, keře nebo cibuloviny.

 

Tropický skleník

Zde se nachází rostlinstvo z oblasti Tichomoří, Austrálie, severního Madagaskaru, jihovýchodní Asie, Střední a Jižní Ameriky nebo tropické Afriky.
Je ze všech největší a doplňuje jej vodopád a jezírko. K vidění jsou zde i akvária a vitrína s nádhernými orchidejemi. Obdivovat můžete nádherné květy ibišků a vodní želvy, které jsou umístěné ve studně.

Subtropický skleník

Ústředním motivem je chilský deštný prales, oblasti And, Mexika, Himalájí, Patagonie, subtropů jihovýchodní Asie, Nového Zélandu nebo Austrálie. Prohlédnout si však můžete také výsek historické krajiny Teplicka z období před 20 miliony lety, který se nachází hned u vstupu do skleníku. Příjemné je i posezení, jež doprovázejí jihoamerické rytmy.

Botanická zahrada a křížovkářský záhon

Jedná se o záhon, na němž se pěstují rostliny vyskytující se v křížovkách (koka, abaka, anona a další). Mezi další rostliny pak patří některé z užitkových a farmaceutických druhů.y na vyhlídku je i pozoruhodná vodní plocha Emma, která celou rekultivovanou krajinu výrazně ozvláštnila.
Foto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Botanick%C3%A1_zahrada_Teplice

administrator

administrator