Bellevue Bílina

autor: | Led 4, 2019 | Bílinsko, Zajímavosti

Bellevue Bílina 


Sedmdesát let stával v severočeské Bílině hotel Bellevue, než byl koncem 90. let definitivně srovnán se zemí. Za relativně krátkou dobu přivítal tisíce hostů, kteří do Bíliny mířili především za proslulými lázněmi. Dnes sice v Bílině stojí celá řada jiných ubytovacích zařízení, slávě někdejšího prvorepublikového Bellevue se však bohužel žádný rovnat nemůže.

Prvorepubliková sláva

O popularitě hotelu, který byl slavnostně uveden do provozu v létě 1926, svědčí třeba i množství dochovaných archivních fotografií a pohlednic. Černobílé snímky jsou dnes bohužel jediným hmatatelným dědictvím, které nám připomíná tehdejší idylickou atmosféru. Zvláště v počátcích jeho existence to v areálu hotelu vypadalo doslova jako v přímořském letovisku a množství hostů svědčilo o jediném: Bílina platila za atraktivní lokalitu pro strávení dovolené.

Lavičky pod slunečníky, obrovské květináče s palmami, kvetoucí truhlíky a samozřejmě nezbytný nápis BELLEVUE vyvedený na průčelí. Na dobové poměry byl hotel mimořádně luxusní, každý pokoj byl například vybaven vlastní koupelnou s tekoucí vodou – to bylo ještě ve dvacátých letech výsadou pouze vyšších vrstev obyvatel. V zimě se o jejich pohodlí starala další vymoženost, a sice ústřední topení. Zázemí před chladným počasím nabízelo bohaté interiérové vyžití: nechyběla společenská místnost s tehdy velmi oblíbeným kulečníkem ani herna, samozřejmostí byla restaurace. Počítalo se rovněž s nejmenšími návštěvníky, pro které majitelé – manželé Hans a Anna Danelovi – zařídili dětský koutek.

Lázně, tanec a společenská zábava

Spíše než v zimě však hosté mířili do Bíliny v létě, kdy se možnosti využití zdejších lázní otvíraly naplno. Poté, co absolvovali lázeňské procedury, se lidé mohli věnovat nespočtu rekreačních aktivit ve venkovních prostorách náležejících bezprostředně k budově hotelu. Stavbu obklopovaly zdobené terasy s tanečními parkety, v zahradách kolem hotelu pak našlo své místo množství altánů určených pro oddych a odpočinek. Díky vhodně zvolenému umístění hotelu se odtud naskýtala překrásná vyhlídka na okolní krajinu a řadě návštěvníků jistě už jen takové panorama stačilo k tomu, aby prostor hotelu po celou dobu svého pobytu opouštěli takřka výhradně jen kvůli návštěvě lázní.

Neslavný konec

Druhá polovina dvacátého století však pro Bellevue znamenala krušné období. Nejlepší léta měl tou dobou již za sebou – druhá světová válka přinesla do Bíliny napětí. Během druhé světové války tu byl zřízen lazaret pro zraněné vojáky a hosté měli najednou jiné starosti, než se rekreovat v lázeňském městě. Podnikání se přestalo dařit a hotel pozbyl svého smyslu, takže když jej v padesátých letech komunisté znárodnili, zbýval z původní slávy už jen slabý odstín. Bellevue přestal sloužit svému účelů a místo toho se jeho prostory využívaly pro maturitní plesy, vesnické taneční zábavy a další příležitostné akce. Nakonec i od toho ustoupilo, stavba postupně chátrala a dnes po ní zbývá jen výmluvně prázdné místo.

Více fotografií:

https://www.bilina-fotogalerie.cz/hotel-bellevue-historicke-pohlednice/ 

About Pavla Z.