4 ledna, 2019

Bellevue Bílina

Bellevue Bílina 

 


Sedmdesát let stával v severočeské Bílině hotel Bellevue, než byl koncem 90. let definitivně srovnán se zemí. Za relativně krátkou dobu přivítal tisíce hostů, kteří do Bíliny mířili především za proslulými lázněmi. 

 

Prvorepubliková sláva

 

O popularitě hotelu, který byl slavnostně uveden do provozu v létě 1926, svědčí třeba i množství dochovaných archivních fotografií a pohlednic. Černobílé snímky jsou dnes bohužel jediným hmatatelným dědictvím, které nám připomíná tehdejší idylickou atmosféru. Zvláště v počátcích jeho existence to v areálu hotelu vypadalo doslova jako v přímořském letovisku a množství hostů svědčilo o jediném: Bílina platila za atraktivní lokalitu.

 

Lázně, tanec a společenská zábava

 

Spíše než v zimě však hosté mířili do Bíliny v létě, kdy se možnosti využití zdejších lázní otvíraly naplno. Poté, co absolvovali lázeňské procedury, se lidé mohli věnovat nespočtu rekreačních aktivit ve venkovních prostorách náležejících bezprostředně k budově hotelu. Stavbu obklopovaly zdobené terasy s tanečními parkety. Díky vhodně zvolenému umístění hotelu se odtud naskýtala překrásná vyhlídka na okolní krajinu a řadě návštěvníků jistě už jen takové panorama stačilo k tomu, aby prostor hotelu po celou dobu svého pobytu opouštěli takřka výhradně jen kvůli návštěvě lázní.

Neslavný konec

Druhá polovina dvacátého století však pro Bellevue znamenala krušné období. Nejlepší léta měl tou dobou již za sebou – druhá světová válka přinesla do Bíliny napětí. Během druhé světové války tu byl zřízen lazaret pro zraněné vojáky a lidé měli najednou jiné starosti, než se rekreovat v lázeňském městě. Podnikání se přestalo dařit a hotel pozbyl svého smyslu, takže když jej v padesátých letech komunisté znárodnili, zbýval z původní slávy už jen slabý odstín. 

Více fotografií:

https://www.bilina-fotogalerie.cz/hotel-bellevue-historicke-pohlednice/ 

administrator

administrator