10 května, 2022

Cesta králů a malířů Bílina

Víte, kdo byl Vratislav I. a kdy vládl Karel IV.? Umíte vyjmenovat všechny po sobě jdoucí české prezidenty? Znáte některého z českých umělců? To a mnoho dalšího vám prozradí Cesta dějin neboli Cesta králů a malířů v Bílině. Ta vás na 4,5 kilometrové trase lesem seznámí se všemi panovníky, kteří se vystřídali na českém trůnu od počátků až do současnosti a s českými umělci působícími od 17. století.

 

Cesta dějin


Naučnou stezku dějinami vytvořil místní rodák Jaroslav Sekyra. Ten si zamiloval okolní přírodu natolik, že se zde rozhodl vytvořit Pohádkový les a následně Cestu králů a malířů.
K cestě dějin se dostanete z Mírového náměstí v centru města Bíliny po modře značené turistické trase. Ta vás provede strmým kopcem, okolo zámku a polní cestou až k jejímu samotnému začátku. Na stezce jsou vybudovány herní prvky, například dřevěné pexeso, které při procházce zabaví i menší děti. Cesta dějinami vás okouzlí v každém ročním obdobím, obzvláště na podzim, kdy listy stromů hrají všemi barvami. Pro zdatnější jedince je stezka sjízdná i s terénním kočárkem.

Bohužel nedávná vichřice zde napáchala nemalé škody. Cesta dějinami byla městem Bílinou obnovena a je průchozí, avšak některé stromy i s nápisy panovníků byly nenávratně zničeny.

 

Vraťte se zpátky do dětských let v pohádkovém lese

Při zpáteční cestě se doporučujeme vydat Pohádkovým lesem, který okouzlí nejen děti, ale i dospělé. Dnes již hojně navštěvovaný pohádkový les je průběžně doplňován novými postavičkami z oblíbených pohádek a večerníčků a je vyhledávaný i jako místo vhodné k odpočinku nebo opékání vuřtů. Odtud vás už čeká jen pozvolně klesající cesta napříč panelovým sídlištěm, která vás dovede zpět na náměstí.

administrator

administrator