Skalnatý vrch s názvem Bořeň se nachází v Českém středohoří jižně od města Bíliny. Je zdaleka viditelný, neboť se vypíná vysoko nad údolím řeky Bíliny a pouze spodní partie hory jsou porostlé lesem.
Díky charakteristické siluetě je Bořeň výraznou dominantou jak města Bíliny, tak i celého Českého středohoří. Bořeň je někdy označován jako menší bratr národní přírodní památky USA Devils tower. Nejen že geologická stavba je téměř stejná, shodují se téměř i vzhledově. Devils tower se tyčí na návrší nad řekou Belle fourche (Bořeň se tyčí nad řekou Bílina) do výšky 382 m nad řekou (Bořeň cca 320 m). Podobně jako u Bořně se pod západním svahem nachází také příjezdová komunikace k rezervaci s turistickým zázemím.
V některých publikacích najdete u Bořeně také přívlastek Dračí hora, neboť podle mýtů zde byly spatřeni draci, kteří vylétávali z jeskyní a zase se do nich vracely. Pověsti existují i o vzniku názvu tohoto vrchu. Legenda vypráví o manželce knížete Kroka Bořeně, jež se nedokázala smířit se smrtí svého manžela. Zoufalá žena bloudila krajem, až najednou uviděla vysokou skálu. Bořena údajně vystoupala až na samotný vrchol, ze kterého spatřila Krokovu hlavu. Kněžna se prý vrhla ze skály dolů za svým manželem, pád ale bohužel nepřežila. Lidé prý po této tragické události nazvali onu horu jejím jménem. Pověsti a mýty patří ke každé hoře. Ať už se historie odehrála jakkoliv, hora Bořeň je každopádně přírodním zázrakem uprostřed industriální krajiny.
Jedna z největších nepískovcových oblastí u nás
Věděli jste, že je Bořeň se svými více jak 100 metrů vysokými stěnami jednou z největších nepískovcových oblastí v České republice? Ano, jedná se o horu nabízející výstupy všech druhů a obtížností. Ovšem pozor, lézt se zde sice může, ovšem pouze na jižních a západních stěnách. Ty severní jsou pro lezení zcela zapovězeny.
Několik „nej“ o Bořni
Odborníci považují horu Bořeň za nejkrásnější znělcové těleso v Evropě. Také je označována za nejskalnatější, samostatně stojící vrch České republiky. V rámci Českého středohoří není se svou nadmořskou výškou 539 metrů nejvyšším kopcem, ovšem je nejvýraznější dominantou, která je nápadná a viditelná ze širokého okolí. Při hezkém počasí hostí hora nádherný kruhový výhled na hradbu Krušných hor, České středohoří, město Bílinu a celou podkrušnohorskou pánev.
Svět rostlin a živočichů
Bořeň je domovem řady unikátních druhů rostlin a živočichů. Od roku 1992 je národní přírodní rezervací a od roku 2005 spadá také pod seznam Natura 2000 jako evropsky významná lokalita. Předmětem ochrany jsou hlavně teplomilná rostlinná společenstva sutí a suťových lesů, trávníků a skalní vegetace. Z rostlin se zde vyskytuje např. koniklec luční český, tařice skalní, hvězdice alpínská, kosatec bezlistý, lomikámen trsnatý, hvozdík sivý, prvosenka jarní, lýkovec jedovatý.
Kudy se dostanu na Bořeň?
Od chaty Bořeň, kde naleznete parkoviště trvá Cesta na Bořeň zhruba hodinu a půl a nabízí krásné výhledy na okolní krajinu. Po cestě určitě můžete obdivovat místní faunu a flóru. Druhá možnost odkud se můžete na Bořeň vydat je z nádraží Bílina Kyselka. Na vrchol vede zelená turistická trasa.
Co vidět v okolí?
Ze samotného vrcholu kopce je vynikající kruhový rozhled do širého okolí. Na severu leží město Bílina, na severovýchodě můžete pozorovat hrad Sukoslav a stejným směrem za kopcem Pařez také vrchol Milešovky. Jihozápadním směrem se pak tyčí Doupovské hory, vpravo poznáte Klínovec s rozhlednou. Dále je odtud možné dohlédnout na město Most i rozhlednu Jedlová. Dohlédnout se dá také na město Teplice a Děčínský Sněžník s rozhlednou.
Pokud se vydáte na Bořeň určitě doporučujeme zastavit se v nedalekém parku Kyselka. Jedná se o lázeňský park, kde se můžete občerstvit například v Lesní kavárně Kafáč. Pokud zaparkujete u Bořeňské chaty doporučujeme podívat se na momentálně obnovovanou Bořeňskou zahradu.