Jedná se o vesnici ležící cca 3 km směrem na severozápad od Oseka u Duchcova v okrese Teplice.

V minulosti to byla samostatná obec, ale od roku 1961 je součástí Oseka. Dominantou Dlouhé louky je kostel a také několik typických krušnohorských usedlostí z 19. století. Dnes má obec převážně rekreační ráz a známá je zejména mezi běžkaři, neboť v zimě je zde vyhledávaný zimní běžecký areál. Ovšem zdejší prostředí je ideální pro aktivní pohyb i od jara do podzimu, neboť jsou zde příhodné podmínky pro pěší výlety i cykloturistiku.

Běžecký areál Dlouhá louka

Strojově je zde udržováno celkem 55 km běžeckých stop, takže při příznivých sněhových podmínkách se jedná doslova o běžkařský ráj. Každý si zde přijde na své, neboť jsou upravovány tratě jak pro klasiku, tak bruslení. Vybrat si můžete z několika okruhů různé náročnosti. Všechny trasy vedou krásnou krajinou Podkrušnohoří. Náročnější milovníci běžek se mohou například vydat na flájský okruh v délce 15 km, který vás zavede až k nejvyššímu vrcholu severovýchodní části Krušných hor, kterým je Loučná v nadmořské výšce 956 m. Kolem tohoto kopce můžete jen projet, nebo na něj i vystoupat. Zážitkem je také atypická Flájská přehrada, kolem které tento okruh vede.

Turistika

Poblíž obce se tyčí Vlčí hora, na které byl postaven telekomunikační stožár s přístupným ochozem sloužícím jako rozhledna. Pokud je dobrá viditelnost, je odtud úchvatný výhled nejen na blízké okolí včetně nejvyššího Klínovce, ale i na Ještěd a dohlédnout lze dokonce až k severní části Prahy-Kobylisy. Pěší túry kolem Dlouhé Louky vedou stejnými trasami jako zimní běžkařské stopy. Můžete se tedy vydat například k Flájské přehradě a projít si zdejší naučnou stezku. 

Nebo můžete zamířit na horu Loučnou, která je výchozím bodem letních turistických i cyklistických tras. Zdejší terény jsou vhodné pro nordic walking, který se stává čim dál více populární aktivitou pro všechny věkové vrstvy. Oblíbenou trasou je žlutá, která vás zavede na známý kopec Bouřňák a do rekreačního ráje, kterým je dnes obec Moldava na samé hranici s Německem. Cyklotrasy mají své vlastní značení a můžete se po nich dostat z Dlouhé louky rovněž na Moldavu, na Cínovec nebo na Komáří vížku a další pozoruhodná místa v krajině plné malebných kopců, lesů a luk. 

About Pavla Z.