8 prosince, 2016

Stropnik

stropnik

Pokud vám tento název připomíná něco z oboru zednického či tesařského, je to omyl. Stropník najdete v Krušných horách nad městem Osek, kde toto jméno nese kulturní dům, restaurace. To jsou ovšem pouze odvozeniny od hlavního nositele názvu Stropník, což je kopec či vrchol, nacházející se ve východní části Krušných hor v okrese Teplice, a nejbližší obcí je Osek nebo z vesnice Dlouhá louka.

Zajímavosti o Stropníku

Na vrcholu kdysi stávala dřevěná věž vysoká 18 m. Ta se ovšem již v prosinci roku 1929 zřítila za silné bouře a vichru a poté již nebyla nikdy obnovena. Její základy jsou zde ještě dnes dobře patrné.

Ještě před jejím vybudováním se teplický horský spolek snažil na vrcholu postavit horskou chatu a kamennou rozhlednu, což se ovšem nikdy nepodařilo. Později stávala na vrcholu dřevěná triangulační věž. Dnes zde najdete pouze velký kříž, pod nímž je uschována před rozmary počasí vrcholová kniha, sloužící všem turistům k zápisu jejich výstupu.

Foto: Daniela Endrštová

Jak se ke Stropníku dostat?

Pro návštěvu Stropníku je možné využít několik tras. Jedna z nich vede z Dlouhé louky po zelené turistické značce, která je vedoucí ke Stropníku. Tato trasa je dlouhá asi 4 km a překonává převýšení 300 m.

Nebo z Oseka se můžete dostat i městkou hromadnou dopravou z Teplic, Duchcova nebo Krupky. Vystoupíte na zastávce Osek, odkud se vydejte po červené turistické značce směr Osek. U koupaliště se trasa spojí se žlutou, která vede od nádraží Osek, kam přijíždějí vlaky z Mostu a Moldavy. Dál budete pokračovat kolem pomníku Nelsonské důlní katastrofy, hradu Rýzmburk až k rozcestí pod Stropníkem. Po zhruba 200 metrech se dostanete k Dušanově vyhlídce, odkud je nádherný výhled na České středohoří a města Osek, Duchcov a Teplice. Na druhé straně uvidíte vrchol Stropník, kde je cíl vaší cesty. Od Dušanovy vyhlídky se vrátíte zpět na rozcestí, přejdete na zelenou trasu, po které budete stoupat až na vrchol. Při hezkém počasí vás uchvátí kouzelný výhled na východní Krušné hory s jejich nejvyšším kopcem Loučná (956 m) a rozhlednu Vlčí hora na Dlouhé Louce. Panoramaticky přehlédnete celé České středohoří s jeho nejvyšší horou Milešovkou (837 m), severočeskou hnědouhelnou pánev a krásné jezero Barbora, vzniklé rekultivací a zatopením vytěžených povrchových dolů. Na vrcholu Stropník se můžete zapsat do vrcholové knížky a vychutnat si slastný pocit z vydařeného výletu. Kromě popsané trasy se na Stropník můžete dostat také z obce Háj u Duchcova, odkud vede na vrchol zelená turistická značka, převážně hustým lesem.

administrator

administrator